اخبار فضای مجازیاقتصاد کلاناقتصادیتولید و تجارتفناوری و اطلاعات

تبدیل مس به طلا توسط دانمشندان چینی

گروهی از محققان چینی توانسته اند با هدف تبدیل مس به طلا ماده ای جدید کشف کنند که تقریبا با طلا یکسان است.

تبدیل مس به طلا :

طبق تحقیقی که در ژورنال Science Advances انجام شده، این کشف ( تبدیل مس به طلا ) به شدت از مصرف فلزات گرانبها در کارخانه ها می کاهد.

پروفسور سان جیان و همکارانش در «موسسه فیزیک شیمیایی دالیان» واقع در آکادمی عموم لیائونینگ در چین گاز یک تکه مس را در مجاورت گاز آرگون داغ و حاوی بار الکتریکی قرار داده اند.

سپس ذرات یونیزه ای که سریع حرکت می کنند، اتم های مس را پراکنده کردند. اتم ها روی سطح دستگاه جمع آوری شده خنک شدند و یک لایه نازک از شن ایجاد کردند.

هر دانه شن قطری چند نانومتری دارد که یک هزارم اندازه یک باکتریوم است.

محققان این ماده را در اتاق واکنش قرار دادند و از آن به عنوان کاتالیزوری برای تبدیل زغال به الکل استفاده کردند. این فرایندی پیچیده و سخت است که فقط فلزات گرانبها می توانند آن را انجام دهند.

به هرحال نتایج این آزمایش نشان داد فلز مس پس از فراوری قابلیت های جالبی می یابد.

وزن و ظاهر مس شبیه طلا است و قرن ها دانشمندان سعی داشتند با تبدیل مس به طلا ثروتمند شوند.

البته ماده جدیدی که جیان تولید کرده را نمی توان برای تولید سکه های طلای تقلبی استفاده کرد زیرا تراکم آن مانند مس معمولی است. اما می توان از آن برای ارتقای قابل توجه صنایع چینی استفاده کرد. در اقتصادهای نوین فلزات گرانبها همچنان اهمیت زیادی دارند. دستگاه های الکترونیکی به عنوان مثال حاوی مقدار زیادی طلا، نقره و پلاتینیوم هستند.

منبع : خبرگزاری مهر


در صورت داشتن هر گونه سوال می توانید از طریق راه های ارتباطی صفحه تماس با ما ، با مسئولین بازتاب نو در ارتباط باشید. | اگر با بازتاب نو آشنایی ندارید می توانید صفحه درباره ما را دنبال کنید.

لینک کوتاه
5/5 ( 1 رای )
اشتراک گذاری این پست در شبکه های اجتماعی:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن