خوزستان

حق‌آبه تالاب شادگان تامین شد

[ad_1]

رحیم مجدمی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:با اقدامات انجام شده حق آبه تالاب شادگان از رودخانه کارون، زهآب نیشکر و جزر و مد آب از خلیج فارس تامین شده است.

وی افزود:روزانه سه متر مکعب آب از رودخانه کارون به سمت تالاب شادگان پمپاژ می‌شود و مقدار مناسبی زه‌آب نیشکر نیز به سمت تالاب رهاسازی شده است.

مجدم گفت: آب قسمت شورآب تالاب شادگان نیز از طریق جزر و مد آب خلیج فارس تامین شده است و از سمت رودخانه جراحی نیز بخشی از آب انهار به تالاب منتهی می‌شود.

وی ورزش باد شمالی را یکی از عوامل تبخیر آب در تالاب شادگان دانست و اظهار داشت:در صورت تداوم وضعیت وزش باد امکان خشک شدن بخشی از مناطق تالاب شادگان وجود دارد.

تالاب بین‌المللی شادگان با بیش از ۵۰۰ هزار هکتار وسعت در جنوب خوزستان قرار دارد که بزرگ‌ترین تالاب ثبت شده کشور در فهرست تالاب‌های بین المللی است.

این تالاب از طریق خورهای متعدد به خلیج‌فارس متصل می‌شود که با  آب‌ شیرین، لب‌شور و آب‌شور، محیطی مناسب برای زیست انواع آبزیان، پرندگان، جوندگان و حیوانات اهلی و وحشی است. 

تالاب شادگان همه ساله در فصل پاییز میزبان انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر از مناطق سردسیر سیبری، روسیه، آسیای میانه و مناطق داخلی ایران است.  

تالاب شادگان به دلیل هوای معتدل در فصل زمستان محل زیست بیش از ۱۱۰ گونه گیاهی، ۱۷۴ گونه پرنده بومی و مهاجر شامل گیلانشاه و اردک مرمری، ۳۶ گونه پستاندار، سه گونه دوزیست و ۹ گونه خزنده است.  

تالاب بین‌المللی شادگان از شمال به شادگان، از جنوب به رودخانه بهمنشیر و از سمت غرب به جاده دارخوین، آبادان و آب‌های خورموسی محدود می‌شود.

[ad_2]
منبع

لینک کوتاه
0/5 ( 0 رای )
اشتراک گذاری این پست در شبکه های اجتماعی:
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن