اصفهان

نهادینه کردن حجاب و عفاف در جامعه مستلزم توجه به نقش الگویی مادر است

[ad_1]

به گزارش ایرنا، بتول زاهد پور روز دوشنبه در نشست ” پوشش، امنیت اخلاقی و تحکیم خانواده ” که به صورت مجازی توسط دفتر امور بانوان و خانواده استانداری اصفهان برگزار شد، افزود: والدین به ویژه مادران به عنوان نقش الگویی در نهادینه کردن حجاب و عفاف در جامعه دارای جایگاه ویژه ای هستند و نیاز است که آموزش ها و فرهنگ‌سازی لازم در این زمینه صورت گیرد.

این استاد حوزه و دانشگاه با تاکید بر اینکه توجه به تربیت تدریجی در نهادینه کردن حجاب و عفاف نیز اهمیت بسزایی دارد، اظهار داشت: تربیت تدریجی باید همراه با تشویق نسبت به رعایت مسائل دینی باشد و از سخت‌گیری و محدودیت پرهیز شود.

وی  تسهیل و سخت گیری نکردن را از اصول تربیت دانست و تاکید کرد: والدین باید با استفاده از روش های درست و تشویقی بر روی فرزندان خود نظارت داشته باشند و نباید با محدودیت باشد.

این کارشناس، جامعه، خود و خانواده را در امر تربیت موثر خواند و خاطرنشان کرد: هر یک از این موارد به عنوان یکی از رئوس مثلث تربیت بر نهادینه شدن مسائلی مانند حجاب و عفاف تاثیر دارند.

زاهدپور با تاکید بر اینکه حیا، ریشه حجاب است، اضافه کرد: اگر کسی حیا داشته باشد حجاب را نیز رعایت می‌کند بنابراین تربیت و پرورش فرزندان در زمینه عفت و حیا اهمیت ویژه ای دارد.

وی با اشاره به اینکه حجاب و عفاف، آرامش خانواده را به همراه می‌آورد و به حفظ شخصیت و کرامت زن منجر می‌شود، گفت: حفظ حریم جامعه از مفسده و آلودگی جنسی نیز از دیگر رهاوردهای رعایت حجاب و عفاف است.

این استاد حوزه و دانشگاه، حفظ سرمایه‌های اجتماعی و انرژی های فعال جامعه نیز از مهمترین ثمرات حجاب و عفاف دانست و افزود: حجاب و عفاف از متلاشی شدن خانواده‌ها جلوگیری می‌کند.

زاهدپور همچنین به تحقیقاتی که تاکنون درباره پیشینه حجاب و پوشاک زنان شده است، اشاره کرد و اظهار داشت: دستور حجاب در ادیان دیگری مانند یهود و مسیحیت نیز وجود دارد و اسلام، حد و مرز حجاب را معنی کرده است.

وی چادر را حجاب برتر و کامل‌تر دانست و تصریح کرد: مسائلی مانند اقتصاد و فقر روی حجاب تاثیر ندارد زیرا افراد با هر توان اقتصادی می‌توانند پوشاک مناسب را برای حفظ حجاب خود تامین کنند.

زاهدپور به اهمیت آموزش پیش از ازدواج درباره بنیان خانواده، مدیریت خشم و ارتباط موثر با همسر و فرزندان نیز تاکید و اضافه کرد: مطالعه و آموزش دختران و پسران ما در این زمینه کم است و باید بهبود یابد.

نشست ” پوشش، امنیت اخلاقی و تحکیم خانواده ” روز دوشنبه از طریق فضای مجازی و توسط دفتر امور بانوان و خانواده استانداری اصفهان به مناسبت هفته عفاف و حجاب برگزار شد.

بیست و یکم تیر سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب به عنوان روز عفاف و حجاب نامگذاری شده است.

[ad_2]
منبع

لینک کوتاه
0/5 ( 0 رای )
اشتراک گذاری این پست در شبکه های اجتماعی:
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن