آمریکااقتصادیبین المللتولید و تجارتصنعت و تجارت

آمریکا اولین کشور خریدار فرش ایرانی

آمریکا اولین کشور خریدار فرش ایرانی است. عبدالله احراری پژوهش گر و عضو انجمن علمی فرش ایران، عامل توسعه شبکه دستبافته های داری و دستگاهی الگو نوین توسعه مشاغل خانگی خراسان رضوی اعلام کرد: اولین کشور خریدار فرش ایران آمریکا است و ما با شناسایی نیاز این کشور و اعلام آن به تولیدکنندگان اقدام به تولید فرش مورد نیاز این کشور می‌کنیم. همچنین این شبکه در حال تعامل و مذاکره با اتحادیه های فرش ایرانی در ژاپن و فعالین فرش ایرانی در بازار امریکا و اروپا جهت گرفتن سفارشات در مقیاس بالا و عقد قرارداد می‌باشد.

عامل توسعه شبکه‌ دستبافته‌ های داری و دستگاهی الگو نوین توسعه مشاغل خانگی خراسان رضوی اعلام کرد: الگو نوین توسعه مشاغل خانگی، گامی به سوی اشتغال‌ پایدار است.

 

 

طرح ملی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی:

طرح ملی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی یک طرح دو جانبه ما بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌ آموختگان جهاد دانشگاهی است که سازمان تجاری‌ سازی فناوری و اشتغال دانش‌ آموختگان جهاد دانشگاهی به عنوان یک ارگان تسهیل‌گر در نظر گرفته شده است تا پروژه‌های مبتنی بر توسعه مشاغل خانگی را به صورت هدفمند اجرا نماید.

عبدالله احراری در گفت‌ و‌ گو با ایسنا، در خصوص الگو نوین توسعه مشاغل خانگی اظهار داشت: هدف از اجرای این طرح اشتغال‌ پایدار و توسعه مشاغل خانگی است. کارفرمای این طرح وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و مجری این طرح نیز سازمان تجاری‌ سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی است.

وی در رابطه با وجه تمایز این طرح با طرح های دیگر بیان کرد: در طرح‌های مشابه، اعطا وام به افراد سبب بدهکاری آنان می‌شوند اما در این طرح در هر استان افراد واجد الشرایط وام به اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان معرفی می‌شوند و واحد ستفا جهاد دانشگاهی به عنوان مجری طرح با همکاری اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی نقش نظارتی، ‌حمایتی و مشاوره ای دارد و در جهت توانمند سازی و توسعه بازار فروش تولیدات خانگی در کنار متقاضیان گام برمی‌دارد.

احراری در خصوص ویژگی متقاضیان منتخب در این طرح گفت:

کسانی که در این طرح ثبت‌ نام کرده‌اند شامل دو گروه پشتیبان و مستقل هستند و منظور از پشتیبان کسانی هستند که حداقل ۲ نفر نیروی کار داشته و نهاده‌ های تولیدی خود را در اختیار مستقلین قرار داده و محصول تولید شده را از آنان تحویل و به بازار عرضه می‌کنند. حدود دو هزار و ۷۳۷ نفر در بخش دستبافته‎ های داری و دستگاهی ثبت نام کرده است. شبکه دستبافته‌ های داری و دستگاهی شامل رشته‌ هایی همچون قالی‌ بافی، پته‌ دوزی، زیلو و پلاس‌بافی، گبه‌، نمد مالی، ابریشم‌ بافی، فرت‌، جاجیم‌، گلیم‌ و تابلو فرش است.

وی افزود: این طرح شامل سه فاز است در فاز اول به بررسی، شناسایی و اولویت بندی مزیت‌ها و هماهنگی‌های اولیه پرداخته می‌شود. فاز دوم مربوط به توانمند سازی است و فاز سوم اتصال به بازار است که شبکه دستبافته‌های داری و دستگاهی در حال حاضر در مرحله اتصال به بازار می‌باشد.

احراری عنوان کرد: در گذشته کشور ما صادر کننده ابریشم بوده اما اکنون از ۶۰۰ تن ابریشم مورد نیاز کشور ما ۱۰۰ تن را تولید و ۵۰۰ تن از خارج از کشور وارد می‌شود اما با تشکیل این شبکه، شاهد افزایش تولید پیله ابریشم توسط پرورش‌ دهندگان عضو شبکه و افزایش چشمگیر درآمد روستائیان خواهیم بود.

وی اظهار داشت: از کارهای دیگری که در این شبکه صورت می‌‌‌گیرد حل مشکلات تولید کنندگان است. مشکل عمده تولیدکنندگان بحث فروش محصول است. ما فروش ۱۰۰ درصد را تضمین کرده ایم و در بحث تامین مواد اولیه نیز به دو روش به آنان کمک می‌‌کنیم اول خرید به صورت کلی و دوم حذف دلالان غیر ضروری است.

احراری گفت: در تمام دستبافته‌ ها چند پارامتر تعیین کننده است که شامل: رنگ، طرح، سایز، مواد اولیه، برند و در آخر کیفیت بافت مورد توجه است، از این رو در خصوص ارتقا کیفیت و دانش فنی و کیفی در این شبکه بازنگری‌هایی در زمینه مواد اولیه، طرح ، نقشه و سایز صورت گرفته است، همچنین از اقدامات دیگر این شبکه برندسازی است، به این صورت که هر محصول با وجود پراکندگی آن در شهرستان‌های مختلف با داشتن ویژگی منحصر به فرد خود می‌تواند تبدیل به برندی مستقل شود.

آمریکا اولین کشور خریدار فرش ایرانی
آمریکا اولین کشور خریدار فرش ایرانی

وی در بحث متصل کردن تولید کنندگان به بازار فروش افزود:

در این شبکه نیاز بازار توسط اعضا شبکه شناسایی و به تولیدکنندگان منتقل می‌شود تا متناسب با نیاز بازار تولید کنند. عامل توسعه شبکه‌ دستبافته‌ های داری و دستگاهی خراسان رضوی تصریح کرد: اگر تولیدکنندگان مطابق با نیاز بازار تولید داشته باشند، در بحث فروش مشکلی نخواهند داشت و نکته دیگر این است که توصیه من به تولیدکنندگان، تولید تابلو فرش را فقط با سفارش انجام دهند و از تولید فله‌ای آن مطلقا اجتناب کنند.

عامل توسعه شبکه‌ دستبافته‌ های داری و دستگاهی خراسان رضوی در خصوص مشتریان خارجی در زمینه فرش عنوان کرد: اولین کشور خریدار فرش ایران آمریکا است و ما با شناسایی نیاز این کشور و اعلام آن به تولیدکنندگان اقدام به تولید فرش مورد نیاز این کشور می‌کنیم. همچنین این شبکه در حال تعامل و مذاکره با اتحادیه های فرش ایرانی در ژاپن و فعالین فرش ایرانی در بازار امریکا و اروپا جهت گرفتن سفارشات در مقیاس بالا و عقد قرارداد می‌باشد.

 

احراری در خصوص علت ارزشمندی فرش‌های کهنه دستباف بیان کرد:

اولین عامل رنگ است اگر فرش با رنگ‌زا های طبیعی رنگ شده باشد با پا خوردن رنگ آن شفاف تر می‌شود زیرا مواد رنگ‌زا طبیعی پلی‌ژنه هستند. ولی مواد شیمیایی دارای یک ژن رنگی بوده و با نابودی آن بی‌رنگ خواهد شد. ولی روناس دارای سه ژن رنگی است و یک ژن آلیزارین که نابود شود گارانسین در لایه بالایی قرار گرفته و هرگز شفافیت خود را از دست نخواهد داد.

احراری گفت: عامل دیگر پشم دست ریس است. یعنی زمانی که فرش به کارخانه می‌رود دو اتفاق خواهد افتاد. در حلاجی تمام الیاف می‌شکند یعنی طول الیاف کوتاه می‌شود و روغنی به آن زده می‌شود برای کاهش اصطحکاک پشم با دستگاه ریسندگی و این روغن سبب عدم جذب رنگ می‌شود و سوم بافت مناسب است.

وی اضافه کرد: چند عامل باعث کاهش سهم فرش دستباف ایران در بازار است. اصلی‌ترین عامل عدم توجه به ذائقه مشتری است و عامل‌های دیگری همچون کاربردی نشدن صنایع دستی، جایگزینی مواد اولیه نامرغوب به سبب ارزان‌تر بودن آن ، عدم نظارت بر رنگ و عدم تببین مزایای دستبافته‌های داری و دستگاهی است.

سفارش ۵۵۰۰ متر فرش دستباف توسط شبکه دستبافته‌های داری و دستگاهی خراسان رضوی

عامل توسعه شبکه دستبافته های داری و دستگاهی خراسان رضوی اظهار کرد: پس از چندین ماه فعالیت های عملیاتی و میدانی در خصوص توسعه بازار فرش و اشتغال زایی به دستاورد هایی نایل گشته‌ ایم، یکی از اهم این دستاوردها سفارش ۵۵۰۰ متر فرش دستباف، گلیم و تابلو فرش است. این شبکه با هدف توسعه بازار فروش، فرش‌های دستباف اصیل ایرانی تولید شده در کارگاه‌های خانگی با تجار فرش تهران رایزنی کرده و بر مبنای قرارداد منعقد شده بین پشتیبانان شهرستانی و تاجر فرش و بنده ۵۵۰۰ متر فرش سفارش داده شد.

وی ادامه داد: لازم به ذکر است که این سفارش‌ها بسته به میزان توانمندی‌ های هریک از پشتیبانان شبکه، با نظارت نماینده شبکه دستبافته‌ ها توزیع شده و بنابر این است که سفارشات طی یکسال آینده تحویل داده شود.

 

 

 

منبع: ایسنا،عصر ایران، رکنا

لینک کوتاه
0/5 ( 0 رای )
اشتراک گذاری این پست در شبکه های اجتماعی:
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن