کردستان

 اجرای کمربند سبز شهری مانع گسترش مناطق حاشیه نشین می‌شود

[ad_1]

بهادر اسدی روز یکشنبه در اولین جلسه کارگروه پیشگیری از گسترش بافت های ناکارآمد شهری اظهار داشت: با توجه به اینکه ناحیه منفصل شهری نایسر سنندج از لحاظ سرانه فضای سبز و تفریحی بسیار فقیر و با میانگین کشوری فاصله زیادی دارد باید در اولویت اجرای طرح کمربند سبز قرار گیرد.

وی اضافه کرد: اقدامات شهرداری در بهره برداری از پساب تصفیه خانه ها، جلب همکاری سازمان های مردم نهاد و مالکین اراضی واقع در حریم و محدوده کمربند سبز، همگی در توسعه فضای سبز شهری به ویژه در ناحیه منفصل شهری نایسر سنندج نقش دارد.

اسدی با اشاره به اهمیت حفاظت از اراضی ملی و دولتی که در معرض تخریب، تصرف و ساخت و سازهای غیرمجاز است بر لزوم همکاری ادارات منابع طبیعی، راه و شهرسازی، شهرداری و شرکت آب منطقه ای در اجرای طرح کمربند سبز شهری تاکید کرد.

وی با بیان اینکه کم توجهی و عدم مدیریت سرمایه گذاری دولت در بخش کشاورزی و تولیدات روستایی منجر به مهاجرت روستاییان به شهرها شده است، افزود: نیاز مردم به تامین مسکن و عدم نظارت دستگاه ها بر ساخت و سازها در حاشیه‌ی شهرها از عوامل جذاب برای سکونت مهاجران در حاشیه هستند.

در ادامه این جلسه، لقمان حیدری، معاون عمرانی شهرداری سنندج به ارائه گزارشی از اقدامات شهرداری سنندج در توسعه فضای سبز در مناطق حاشیه و در معرض تصرف همچون حسن آباد، پیرچنار، کوچکه ره‌ش و نایسر پرداخت و بحث تامین آب و وجود معارضین و عدم همکاری برخی ادارات را از جمله موانع اجرای طرح کمربند سبز در حریم ۷۰ هزار هکتاری شهر سنندج برشمرد.

واگذاری اراضی واقع در حاشیه و حریم شهری به تعاونی های مسکن و سرمایه گذاری در زمینه اشتغال و توانمندسازی روستائیان یا تقویت بخش تعاونی ها در روستاها از جمله پیشنهادات اعضای کارگروه استانی در این جلسه بود.

[ad_2]
منبع

لینک کوتاه
0/5 ( 0 رای )
اشتراک گذاری این پست در شبکه های اجتماعی:
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن