اصفهان

اصفهان باردیگر عاشورایی شد – ایرنا


مردم ولایتمدار و شهیدپرور استان اصفهان امسال نیز مانند صدها سال گذشته، عَلم عزای امام حسین(ع)  را برافراشتند تا نشان دهند که محرم حسینی حتی در شرایط کرونایی تعطیل ناشدنی است.

مردم این دیار در ۲ سال گذشته با پیروی از فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، نشان دادند که می‌توان با قانونمندی و رعایت شیوه‌نامه های ستاد ملی کرونا،  آیین‌های عزاداری سید و سالار شهیدان و خاندان اهل بیت (ع)  را به جای آورد.

“هر روز عاشورا و هر زمین کربلا است” و حق و حقیقت وابسته به زمان و مکان نیست و همین عشق و ارادت به حسین(ع) است که دست دل را می‌گیرد و از زمین تا عرش بندگی بالا می‌برد.

به گزارش خبرنگار ایرنا از شهر اصفهان، در جای جای این شهر رنگ و بوی محرم حِس می‌شود، نزدیک حسینه “بیت العباس” در خیابان نظر شرقی اصفهان پیرمردی را می بینم که لباس سیاه پوشیده و ۲ عدد ماسک بر روی صورت دارد. وی گفت که  خدارا شکر که مجالس امام حسین(ع) برقرار است و می‌توانیم خیمه های اهل بیت(ع) را ببینیم ولی باید بیش از پیش مراقب سلامتی خود و دیگران باشیم.

وی از خاطرات سال‌های دور و نزدیک هیات گفت و از عشق به امام حسین(ع) دم می زند و تاکید کرد که  یکی از بزرگترین و با اجرترین مستحبات عزاداری سرور و سالار شهداست و این مستحب باید درکنار واجب حفظ جان انجام شود.

در کنار مسجد شهدای محله پاچنار اصفهان، جوان سیاه پوشی که در حالی که ماسک و دستکش داشت عزاداران حسینی را به صحن رو باز مسجد که در آن صندلی ها با فاصله و منظم قرار دارند، هدایت می‌کرد؛  وی خدمت در هیات عزاداری را فرصت تهذیب نفس دانست و رعایت مسائل بهداشتی در این روزها را از مهمترین واجبات عنوان  کرد و گفت که بچه های مسجد دغدغه سلامتی مومنان و عزاداران را دارند.

وی گفت: دلواپسان سلامت مردم، فراموش نکنند که همین بچه‌های مساجد و هیات‌ها بودند که در کوچه و خیابان‌های شهر شبانه‌روز به دنبال ضدعفونی کردن معابر و تولید و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی بودند.

عاشورای متفاوت امسال اصفهان حتی با عاشورای سال گذشته تفاوت دارد. هیات‌ها به صورت منسجم به پخش عزاداری در فضای مجاز می‌پردازند؛  پخش برخط مراسم وجه اشتراک همه آنها ست و امسال همه هیات‌ها شبانه روز زحمت می‌کشند تا مردم سلامت روح و جسم را باهم داشته باشند.

به گزارش ایرنا درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هیات های شهر اصفهان بالاتر از محل‌های تجمع دیگر است و در ادامه نام و نشان برخی از هیات ها در کلانشهر اصفهان آمده است.

در مجموعه فرهنگی عاشوراییان روبروی گلستان شهدای اصفهان در خیابان سعادت آباد و در خیمه عاشوراییان هر شب  “هیأت تلویزیونی عاشوراییان” با  از شبکه استانی اصفهان، میزبان نگاه دلدادگان مکتب عاشورا است که با وجود شرایط کرونایی تعداد زیادی عزادار حسینی را به فیض می‌رساند.

هیات محبان حضرت زهرا (س) وابسته به محفل رزمندگان اسلام  در فضای باز میدان امام و صحن مسجد امام با رعایت کامل دستورات بهداشتی میزبان عزاداران حسینی است.

در فضای باز مسجد جامع اصفهان نیز مجموعه فرهنگی باران، مراسم عزاداری سرور و سالار شهدا را برگزار می‌کند و فاصله گذاری اجتماعی و نکات بهداشتی نیز در آن کامل اجرا شده است.

دانشگاهیان اصفهان نیز در برگزاری عاشورای متفاوت امسال اصفهان نیز سنگ تمام گذاشتند و مجموعه فرهنگی یادگاران امام (ره) با شعار “ما ملت امام حسینیم” هر شب در فضای باز مصلا دانشگاه اصفهان مراسم عزاداری سالار شهیدان را با روضه‌خوانی “احمد معنوی” برپا می‌کنند.

دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی و هیأت فدائیان حسین(ع) هم در فضای باز دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان در خوراسگان، مراسم عزاداری برپا می‌کنند و جالب است که این مراسم به طور زنده از شبکه سراسری افق نیز پخش می‌شود و عاشورای متفاوت امسال اصفهان را به منظر سایر هموطنان نیز می رساند.

هیأت ثارالله اصفهان و مجموعه فرهنگی رهپویان وصال نیز هر دو با پیام “باید تمام زندگی مثل او شود” به ترتیب در گلستان شهدا و در محل مدرسه علمیه امام صادق(ع) در خیابان چهارباغ عباسی میزبان عزاداران حسینی اصفهانی هستند که پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند.

جوانان و نوجوانان اصفهانی نیز با رعایت شیوه نامه های ابلاغی علوم پزشکی اصفهان، میزبان همسالان و بزرگترهای خود هستند و مجموعه فرهنگی ۱۵ خرداد و هیأت دانش‌آموزی، دانشجویی حضرت زهرا (س) با شعار “نفسی تازه کنیم در روضه حسین” بعد از نماز مغرب و عشا مجلس سوگواری امام سوم شیعیان را در محل مسجد شهدای پانزده خرداد واقع در خیابان آپادانا اول برپا می کنند.

فضای باز مدارس نیز امسال میزبان عاشورای متفاوت اصفهان هستند و موسسه فرهنگی شهید بهشتی و هیأت انصار الحسین، مجلس سوگواری اباعبدالله الحسین را در دبیرستان آیت الله شمس‌آبادی واقع در خیابان اردیبهشت جنوبی برپا می کنند و هیأت ائمه اطهار (ع) هم با شعار “پای کار حسین ایستاده‌ایم” در مدرسه صارمیه واقع در خیابان پروین، خیابان حکیم شفایی سوم به خدمت رسانی به عزاداران می پردازند.

در شمال اصفهان نیز خیمه منتظران مهدی (عج) نیز با شعار “ما ملت امام حسینیم” و رعایت کامل موازین بهداشت  روضه سید شهدا را  در خیابان امام خمینی (ره)، خیابان شهیدان کاظمی، مدرسه شکرانی برگزار می‌کنند.


منبع

لینک کوتاه
0/5 ( 0 رای )
اشتراک گذاری این پست در شبکه های اجتماعی:
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن