کردستان

ناپایداری‌ جوی تا روز یکشنبه در کردستان ادامه دارد

[ad_1]

خبات قمری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: طبق بررسی نقشه ها و خروجی مدل‌های هواشناسی همچنان تا روز یکشنبه شرایط انتقال رطوبت و عبور موج های کم دامنه در منطقه فراهم است.

وی افزود: در این مدت طی ساعات بعدازظهر افزایش و رشد ابر، رگبار و رعد و برق پراکنده و کاهش وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در استان پیش بینی می شود.

کارشناس اداره کل هواشناسی کردستان ادامه داد: امروز در توایع شهرستان های سقز، بانه، دیواندره و شمال سنندج شدت ناپایداری‌ها بیشتر بوده و امکان آبگرفتگی معابر و سیلاب‌های موقت نیز وجود دارد.

وی اضافه کرد: در شبانه روز گذشته حاجی ممدان سقز سه میلی‌متر، سروآباد شش دهم، بابارشانی چهار دهم و شهرهای سنندج و مریوان نیز هرکدام یک دهم میلی متر بارندگی داشتند.

قمری گفت: از لحاظ دمایی تا روز یکشنبه تغییرات آنچنانی را در استان نداریم اما برای روزهای دوشنبه و سه‌شنبه حدود ۲ تا سه درجه دمای روزانه افزایش می‌یابد.

وی یادآور شد: در شبانه روز گذشته سلین با ۴۰ درجه گرمترین و گل تپه با ۱۲ درجه سانتی‌گراد خُنک‌ترین نقطه استان بودند و دمای شهر سنندج مرکز استان هم مابین ۲۴ و ۳۷ درجه سانتی گراد در نوسان بود.

میانگین بارندگی‌های کردستان از آغاز سال زراعی جاری(اول مهر پارسال) تاکنون ۲۹۱ میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته (۵۱۹ میلی‌متر) ۴۴ درصد و در مقایسه با دوره بلندمدت (۲۵ تا ۳۰ سال قبل) حدود ۴۴۶ میلی‌متر، ۳۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

اداره کل هواشناسی کردستان دارای ۲۲ ایستگاه هواشناسی شامل ۹ ایستگاه سینوپتیک (هر ساعت یک بار تغییرات هواشناسی در آن اندازه گیری و ثبت می‌شود) و ۱۳ ایستگاه اقلیم‌شناسی، ۷۹ ایستگاه باران‌سنجی و سه ایستگاه جاده‌ای است و این ایستگاه‌ها در طول شبانه روز پارامترهای هواشناسی را اندازه‌گیری و ثبت می‌کنند.

[ad_2]
منبع

لینک کوتاه
0/5 ( 0 رای )
اشتراک گذاری این پست در شبکه های اجتماعی:
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن