ارتباطاتاقتصادیبازار خودروبانکصنعت و تجارتفناوری و اطلاعات

نحوه اتصال کارت سوخت به کارت بانکی

جهرمی: اتصال کارت سوخت به کارت بانکی 330 میلیون تومان صرفه جویی به همراه خواهد داشت.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری، طی جلسه ای که در سازمان فناوری و اطلاعات برگزار شد. اعلام کرد: استفاده از زیر ساخت های دولت الکترونیک برای ثبت نام دریافت کارت سوخت یا نحوه اتصال کارت سوخت به کارت بانکی ۳۳۰ میلیون تومان صرفه جویی به همراه خواهد داشت.

آذری جهرمی طی بازدید از مرکز ملی تبادل داده موسوم به GSB و در جلسه تشریح پیشرفت ها و موانع توسعه دولت الکترونیکی، اظهار داشت:  ۵۵ درصد نازل های پمپ بنزین ها به سیستم های متمرکز ما متصل شده‌اند و ۴۵ درصد نازل‌ ها به دستگاه‌های pos (پرداخت) متصل هستند.

جهرمی افزود:

تمام دستگاه‌ها که به‌ صورت متمرکز در جایگاه‌ های سوخت قرار دارند، به نازل‌ ها متصل شده و به‌ روزرسانی شده‌اند. بانک مرکزی نیز به اپراتور های پرداخت الکترونیک (psp) دستورالعملی داده که بر مبنای آن دستگاه‌ های پرداخت باید به‌ روزرسانی شوند. هم جنین به محض ثبت‌ نام کاربر برای اتصال کارت سوخت به کارت بانکی، بانک مرکزی به بانک دارنده کارت دستور می‌دهد که کیف پول الکترونیکی داخل کارت ایجاد شود و امکان پرداخت مبلغ سوخت از طریق کارت بانکی دارنده کارت سوخت فراهم شود.

وی افزود: با توجه به این‌ که پیش از این برای سیستم مدیریت سوخت کشور از یک سیستم الکترونیکی استفاده می‌شد، با وجود این، مشکلاتی در این سیستم وجود داشت از جمله مفقود شدن کارت سوخت و دیگر مسائل اما امروز دولت تصمیم گرفته با شیوه‌ی نوین این روش را انجام دهد و بدین ترتیب وزارت نفت به عنوان محور موضوع، بخشی از کار را برعهده گرفته و دستگاه‌هایی از جمله بانک مرکزی، ناجا، وزارت ارتباطات و ثبت احوال نیز هر کدام بخشی از کارت را برعهده گرفتند.

دو ساعت پس از اعلام درخواست، استفاده از کارت ممکن می‌شود.

جهرمی در خصوص اینکه افراد باید درخواست خود را برای اتصال کارت سوخت به کارت بانکی ارائه دهند افزود: پس از اعلام درخواست ظرف دو ساعت، می‌توان از این کارت استفاده کرد.

نحوه اتصال کارت سوخت به کارت بانکی
نحوه اتصال کارت سوخت به کارت بانکی

وی اضافه کرد: تنها ۳۳۰ میلیارد تومان هزینه صدور کارت بوده که این هزینه در این روش صرفه‌جویی می‌شود. هم‌چنین در هزینه‌ی توزیع و وقت مردم هم صرفه‌جویی خواهد شد.

 

وزیر ارتباطات و فناوری اعلام کرد: تا کنون ۱۵۷ هزار نفر برای انجام این کار مراجعه کردند. این درخواست می‌تواند از طریق اپلیکیشن دولت همراه و یا سایت دولت الکترونیکی انجام شود.

وی در ادامه افزود: با تحقق دولت الکترونیکی، هزینه های دولت و حاکمیت کاهش و بهره وری افزایش می‌یابد. ضرورت توسعه دولت امروز بیش از هر زمان دیگری اهمیت و توجه ویژه‌ای می‌طلبد. اصل موضوع توسعه دولت الکترونیک، اصلاح فرآیند های نحوه خدمت‌ رسانی است که جای کار زیادی دارد.

طی تصمیم اتخاذ شده به منظور جلوگیری از قاچاق سوخت مبنی بر فعال شدن سامانه کارت سوخت، مالکان خودرو و موتوسیکلت‌ هایی که به هر دلیل فاقد کارت سوخت هستند، می‌توانند با مراجعه به سایت mob.gov.ir و یا نصب رایگان اپلیکیشن خدمات دولت همراه نسبت به صدور کارت سوخت با اتصال به کارت بانکی خود اقدام کنند.

اضافه شدن خدمات سهمیه سوخت به کارت بانکی با چند کلیک، نمود دیگری از پیاده‌ سازی دولت الکترونیکی است تا در صورت مفقودی کارت سوخت بدون نیاز به صرف هزینه و وقت تنها با اتصالی به آسانی و با چند کلیک، کارت بانکی را به کارت سوخت تبدیل می‌شود.

پیش بینی می‌شود با اتصال کامل دستگاه‌ها و نهادهای حاکمیتی به دولت الکترونیکی، هزاران میلیارد تومان از نظر مالی و از نظر مراجعه مردم به این نهادها و دستگاه‌ها صرفه جویی صورت گیرد.

نحوه اضافه کردن خدمات سهمیه سوخت به کارت بانکی:

 1. از مسیر سایت دولت الکترونیک.
 2. از مسیر اپلیکیشن دولت همراه (قابل دانلود از فروشگاه های معتبر ایرانی).

طریق ثبت نام:

 1. شماره همراه خود را وارد کنید.
 2. شناسایی با ارسال کد از طریق پیامک (OTP).
 3. ورود کد ملی و تاریخ تولد.
 4. تایید اطلاعات فردی.
 5.  VIN یا بارکد خودرو (مندرج روی کارت خودرو).
 6. انتخاب کارت بانکی.
 7. تایید نهایی (خدمات سهمیه سوخت به کارت بانکی اضافه شد) (در صورت وجود کارت سوخت، باطل خواهد شد).

مزایایی که این اتفاق به دنبال خواهد داشت شامل:

 • فرآیند رایگان (در برابر هزینه ۳۳ هزار تومنی  صدور کارت سوخت).
 • صرفه جویی در زمان ( فقط با جند کلیک و ظرف چند دقیقه در مقایسه با مراجعه به پلیس +۱۰ وصدور و ارسال پستی کارت سوخت).
 • پرداخت آسان هزینه سوخت.
 • آکاهی از موجودی سهمیه.
 • تجمیع خدمات مختلف در کارت بانکی.
 • سهولت تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت.

طبق این روش شما از طریق سایت دولت الکترونیک یا از طریق اپلیکیشن دولت همراه قادر خواهید بود تا کارت سوخت خود را به کارت بانکی متصل کنید. این فرآیند کاملا رایگان بوده و مزایای بیشتری نسبت به دریافت کارت سوخت فیزیکی دارد. 

 

 

منبع: تابناک،

لینک کوتاه
5/5 ( 1 رای )
اشتراک گذاری این پست در شبکه های اجتماعی:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن