اصفهان

کاهش زمین‌خواری در اصفهان مستلزم شفافیت در مالکیت

[ad_1]

به گزارش ایرنا،  پدیده مخرب زمین‌خواری از طریق تغییر کاربری و تصرف غیرقانونی اراضی درچند دهه اخیر به یکی از چالش‌های اساسی اقتصادی و کشور تبدیل شده است که با وجود تمامی تلاش‌ها برای مهار آن باز هم همه ساله شاهد اعلام آمار افزایشی آن هستیم.

به گفته کارشناسان جلب اعتماد عمومی، کاهش تنش‌ها و چالش‌ها، تقویت احساس مالکیت در منافع طرح‌های مرتبط با منابع طبیعی و آبخیزداری به حساسیت هر چه بیشتر مردم و حفظ همه جانبه عرصه‌ها می‌انجامد و مشارکت در حفظ منابع طبیعی علاوه بر حفظ محیط زیست و ارتقای سلامت ساکنان، عدالت اجتماعی و درآمدزایی بیشتر را در پی دارد.

در مقابل نبود مشارکت موجب به نتیجه نرسیدن طرح‌ها، حفاظت نادرست، اجرا به شیوه‌های غلط و در نهایت موجب تنش اجتماعی، تخریب، بهره برداری بی رویه و سیر قهقرایی منابع طبیعی و گنجینه‌های زیست محیطی می‌شود.

شفافیت در مالکیت نیاز اساسی در جلوگیری از تصرف

از نظر کارشناسان شفافیت در مالکیت از جمله مهمترین راهکارهای کاهش زمین‌خواری محسوب می‌شود و چنانچه در واگذاری اراضی قانون ملاک قرار گیرد کمترین سود استفاده و اقدام خلاف صورت می‌پذیرد.

کاهش زمین‌خواری در اصفهان مستلزم شفافیت در مالکیت

از جمله بهترین اقدامات مرتبط با کاهش تصرف غیرقانونی منابع طبیعی می‌توان به اجرای پروژه‌های مرتبط با حدنگاری( نقشه ‌برداری ثبتی دارای ارزش حقوقی) یا کاداستر اشاره کرد.

بررسی‌ها نشانگر عزم جدی برای کاهش معضل زمین‌خواری در اصفهان با اجرای چنین طرح‌هایی است که به گفته معاون حفاظت و امور اراضی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، توقف جعل اسناد و خرید و فروش اراضی ملی را در پی خواهد داشت.

داریوش سعیدی در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: تثبیت اراضی ملی و مستثنیات قانونی اشخاص و تعیین تکلیف تداخل اجرای مقررات موازی، جانمایی و تدقیق سازی مرز اراضی ملی و دولتی با اراضی اشخاص از دیگر مزایای اینگونه طرح‌ها به شمار می‌رود.

کاهش زمین‌خواری در اصفهان مستلزم شفافیت در مالکیت

وی ادامه داد:  ایجاد بستری مطمئن برای سرمایه گذاری اشخاص در اراضی ملی و دولتی، تثبیت اراضی ملی و مستثنیات در سامانه کاداستر ثبت به عنوان مرجع پاسخگویی به استعلامات و شفاف سازی در پاسخگویی به استعلامات و کاهش بروکراسی در پاسخگویی به استعلامات اشخاص دیگر ثمراتی است که به حفظ اراضی ملی و در نهایت جلوگیری از زمین‌خواری کمک می‌کند.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان اضافه کرد: هرچه میزان اجرای این پروژه‌ها افزایش یابد به دنبال آن کاهش زمین‌خواری رخ خواهد داد.

سعیدی افزود: تاکنون ۶ میلیون و ۴۵۵ هزار هکتار سند کاداستری در استان اصفهان اخذ شده که ۴ میلیون و ۲۱۶ هزار هکتار مربوط به سال قبل و  ۸۱۱ هزار هکتار آن مربوط به چهار ماهه نخست امسال است.

کاهش زمین‌خواری در اصفهان مستلزم شفافیت در مالکیت

صدور اسناد تمامی اراضی استان اصفهان تا پایان سال

معاون حفاظت و امور اراضی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان خاطرنشان کرد: پیش بینی می‌کنیم که تا پایان امسال برای تمام اراضی ملی و منابع طبیعی استان سند کاداستری اخذ شود که جهش بزرگی در حفظ منابع طبیعی و جلوگیری از اقدامات مخرب و زمین‌خواری خواهد بود.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان اظهارداشت: این نهاد برای مقابله با زمین‌خواری و اقدامات سودجویانه در عرصه‌های طبیعی مصمم است و اجرای طرح های مرتبط با این مقوله کماکان ادامه خواهد یافت.

در این ارتباط رییس یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان گفت: قانون شکنانی برای زمین‌خواری و تصرف عرصه‌های طبیعی اقدام می‌کنند مطلع باشند که یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان تمامی این موارد با رصد کرده و اجازه ادامه فعالیت آنان را نمی‌دهد.

۲ هزار فقره جلوگیری از زمین‌خواری در استان اصفهان

سرهنگ علیرضا طاهری در گفت و گو با ایرنا خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر افزون بر ۲ هزار فقره جلوگیری از تصرف منابع طبیعی در بخش  در  استان اصفهان به مساحت بیش از ۶ هزار هکتار انجام شده است.

کاهش زمین‌خواری در اصفهان مستلزم شفافیت در مالکیت

نگاهی به وضعیت عرصه های طبیعی اصفهان حاکیست که این خطه با ۲۴ شهرستان، مساحتی معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از آن  را معادل حدود ۹.۸ میلیون هکتار عرصه‌های منابع طبیعی و ملی و از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار را جنگل معادل (۴ درصد)، ۶ میلیون هکتار مرتع معادل (۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار بیابان معادل (۳۲ درصد) در بر گرفته است.

جنگل‌های استان اصفهان بطور عمده در ۲ شهرستان فریدونشهر با ۴۰ هزار هکتار و سمیرم با ۲۵ هزار هکتار قرار دارند.

استان اصفهان از نظر تقسیم بندی نواحی رویشی در ۲ ناحیه رویشی زاگرسی و ایران تورانی قرار گرفته است که ناحیه رویشی زاگرسی غرب و جنوب استان را شامل می‌شود و بقیه مناطق جزو ناحیه رویشی ایرانی تورانی به شمار می‌رود.

این استان واقع در مرکز کشور اقلیم خشک و نیمه خشک دارد و از این پهنه ۳.۲ میلیون هکتار معادل ۳۲ درصد سطح استان را اراضی بیابانی و شنزار تشکیل می‌دهد که بطور عمده در بخش‌های شمالی و شرقی آن پراکنده است.

[ad_2]
منبع

لینک کوتاه
0/5 ( 0 رای )
اشتراک گذاری این پست در شبکه های اجتماعی:
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن